Turkey’s first E-Sports Center has opened it’s doors!

COMPANY

InGame Group Lokum Oyun MadByte Oyun ZULA

PROJECT

Installation of Turkey's first e-sports center for Turkey's first MMOFPS game ZULA

USED PRODUCTS

MEGAVISION P3,91 HK AUDIO LUCAS NANO 600 SKYLIGHT POINT

PROJECT DATE

December 2018

     The Ingame Group opens its doors to e-athletes with 8 training rooms, VR experience area, meeting rooms, cafeteria and special play sections and tournament center in 2500m ² area. This e-Sports Center is located in the heart of the city, on the B3 floor of Istiklal Demirören AVM.

     Combining thousands of Espor fans together, Zula Superliga final, Zula International Cup and Zula World Cup Final matches, such as the local and national many Espor tournaments will be hosted in the game center, not compromising the quality of the Games group all Uses the latest quality of equipment.

      By not sacrificing quality, the Ingame Group will create a visual feast for thousands of people in these big tournaments and use the LED screen brand preference for the audiences to present these big tournaments to the audience. In the right and left wing, 4 m² and 15m ² in the middle area, with a total of 23m ² megavion P3 and 91 Led displays, tournaments meet with you. A skylıght poınt performance product with 13 colors, 14 fixed and 9 rotation Gobo was preferred to create visual feast in the field. The total German production of the HK Audıo Lucas Nano 600 with its built-in mixer, which astonished the small dimensions in the meeting halls, reveals the quality preference of the Ingame Group once again.

Türkiye’nin İlk E-Spor Merkezi Açıldı!

Türkiye’nin İlk E-Spor Merkezi Açıldı! InGame Group 2500m² alanda 8 antrenman odası, VR deneyim alanı, toplantı salonları, kafeterya ve özel oyun bölümleri ve turnuva merkezi ile kapılarını e-sporculara açıyor. Bu e-spor merkezi İstiklal Demirören AVM B3 katında, şehrin göbeğinde bulunuyor. Binlerce eSpor hayranını bir araya getiren Zula SüperLig Finali, Zula International Cup ve Zula World Cup Final karşılaşmaları gibi yerel ve ulusal birçok eSpor turnuvasına ev sahipliği yapacak olan oyun merkezinde InGame group kaliteden ödün vermeyerek tüm ekipmanlarını son kalitede kullanıyor. InGame Group yine kaliteden ödün vermeyerek bu büyük turnuvalarda binlerce kişiye görsel şölen yaratacak ve bu büyük turnuvaları seyircilere sunacak LED Ekran marka tercihini MEGAVISION ‘dan yana kullanıyor. Sağ ve sol kanatta 4’er m² ve orta alanda 15m² ile toplamda 23m² MEGAVISION P3,91 Led Ekran ile turnuvalar sizlerle buluşuyor. Alanda görsel şölen yaratmak için 13 renk, 14 sabit ve 9 rotation gobo ile SKYLIGHT POINT performans ürünü tercih edildi. Toplantı salonlarında ise küçük boyutlarıyla şaşırtan dahili mikserli tamamen Alman üretimi HK AUDIO Lucas Nano 600 ile InGame Group kalite tercihini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Yıldırım Led ve Ses Teknolojileri paylaştı: 26 Aralık 2018 Çarşamba

Leave A Comment